11 października 2015

Tylko prawdziwa Fangirl zrozumie:
"Fangirl" Rainbow Rowell

Uwielbiasz oglądać jakiś serial? Znasz historię każdej postaci i pamiętasz, co zdarzyło się w piątym odcinku drugiego sezonu? A może masz na swojej półce wszystkie książki ulubionego autora i bez problemu wygrałabyś quiz z wiedzy o jego twórczości?
Moja droga Fangirl, dobrze trafiłaś! 

~ * ~
Tytuł: Fangirl
Tytuł oryginalny: Fangirl
Autor: Rainbow Rowell
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania:
lipiec 
2015
Liczba stron: 327
Natalia - ocena: 8/10

Zastanawiałaś się kiedyś, kto napisałby o Tobie książkę? O czym by ona opowiadała? Jakie fakty z Twojego życia by podkreśliła? W jakim świetle zostałabyś przedstawiona? Rainbow Rowell postanowiła stworzyć biografię każdej fangirl, która swoje spełnienie odnajduje w przeżywaniu losów ulubionych postaci i rysowaniu własnej wizji ich świata. Stąd wzięła się „Fangirl”.

Cath i Wren są bliźniaczkami, jednak rożni je wiele rzeczy. Nie tylko z wyglądu, który Wren specjalnie zmienia, by odróżnić się od siostry, ale przede wszystkim z charakteru. Przykładowo - Wren jest przebojowa i towarzyska, podczas gdy Cath woli zamknąć się we własnym wyobrażeniu rzeczywistości ulubionego bohatera książkowego, Simona Snowa. Gdy wkraczają w nowy etap życia i rozpoczynają uczelniane życie, Wren zastrzega sobie oddzielny pokój i zostawia siostrę na pastwę nieznanej osoby, z którą Cath na pewno zbyt łatwo się nie dogada. Reagan jest rzeczywiście zwariowana i nie taka zła, za to jej chłopak, Levi to już inna bajka. Tylko czy oni aby na pewno są parą? Cath nie chce o tym myśleć. Nie chce myśleć o Levim ani o tych jego cudaśnych oczach. A już na pewno nie może pozwolić sobie na zainteresowanie nim. 

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma sprzeczne odczucia a propos „Fangirl”. Wiecie co? Ja też z początku miałam. W końcu co to za Simon Snow i pisanie jakichś fanficków? Jak można aż tak odciąć się od świata zewnętrznego? Okazuje się, że można i Cath radzi sobie z tym całkiem dobrze, dopóki ma u boku Wren. Oderwanie od siostry wywołuje u Cath stopniową zmianę, za co muszę przyznać autorce duży plus. Nie było wielkiej transformacji w ciągu pięciu stron, jak często dzieje się w książkach młodzieżowych i nie tylko. Rainbow Rowell rozbudowała ją w bardziej sensowny i realistyczny sposób. W końcu nikt nie zmienia się od tak z jakiegoś powodu. Niemniej przyznam, że liczyłam na jakiś większy szok. Wiem, że to powieść jednotomowa i nie można było zmienić charakteru Cath lub jej siostry zbyt mocno, dlatego nie będę aż tak się tutaj czepiała. 

Tylko Levi sprawiał wrażenie, jakby urwał się z choinki. Wydawał się zbyt wyidealizowany i przesłodzony. Przyznam jednak, że przy pierwszym czytaniu trochę mnie oczarował. Dopiero potem zauważyłam, że super słodkie historie są znakiem charakterystycznym Rainbow Rowell. Jeśli czytaliście „Eleonorę & Parka”, na pewno zdążyliście to zauważyć.


A propos wspomnianych wcześniej fan-ficków – sama kiedyś pisałam coś podobnego. Ze swoim pierwszym tworem o Hermionie Granger zdobyłam wyróżnienie literackie jeszcze w podstawówce. Wiem więc, jak miło jest operować wymyślonymi już bohaterami i uniwersum i doskonale rozumiem, jak bardzo to może pochłonąć. Między innymi dzięki temu tak zżyłam się z Cath

Cieszę się również, że wydawnictwo nie zmieniło oryginalnej okładki. Ta się naprawdę udała. Jest niby prosta, ale zwraca uwagę. Szkoda tylko, że nie mamy tych pięknych wydań w twardej oprawie.

Język, jak na Rowell przystało, jest typowo młodzieżowy, więc nie macie się co obawiać o zbyt zaawansowane słownictwo. Nie ma nawet typowych dla wszystkich fangirls pojęć i skrótów jak OTP (One True Pairing – jedyna zakochana para, jaka według fangirl jest warta uznania), fandom czy ship. Niemniej są to tak popularne słowa, że większość młodzieży nie powinna mieć problemu z rozszyfrowaniem ich znaczenia.

„Fangirl” skrada serce znacznie szybciej niż „Eleonora & Park”. Nie jest zbyt przesłodzona, pokazuje powoli narastające dramaty i mniej lub bardziej szczęśliwe zdarzenia, a nieświadomych wprowadza w świat studiów. I mimo że amerykańskie realia mocno różnią się od polskich, jestem pewna, że polska czytelniczka nie będzie miała problemu z odnalezieniem siebie w tej historii i chociaż cząstki własnej osobowości w Cath.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Otwarte!